Tutaj jesteś

Jak powinna wyglądać dieta dla cukrzyka?

17 września 2021 Dieta dieta dla cukrzyka

Należy mieć świadomość, że dieta cukrzycowa jest w najprostszym możliwym ujęciu specjalną formą odżywiania, która ma bardzo duże znaczenie w profilaktyce cukrzycy. Osobom, u których została zdiagnozowana wspomniana choroba rekomendowane jest skonsultowanie swojego jadłospisu z odpowiednim lekarzem. Można w ten prosty sposób uniknąć skoków poziomu glukozy we krwi. Dzięki temu możliwe jest również zmniejszenie ryzyka powikłań cukrzycowych. Jak powinna wyglądać dieta dla cukrzyka?

Kogo dokładnie dotyka cukrzyca dieta?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że na cukrzycę typu I w zdecydowanej większości przypadków narażone są osoby młode. Omawiana choroba pojawia się wtedy, gdy komórki, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny ulegają zniszczeniu. Godny uwagi jest również fakt, że choroba przeważnie jest uwarunkowana genetycznie. Osobom, które mają objawy cukrzycy typu I zalecane jest sprawdzenie poziomu zonuliny w kale. W ten sposób można będzie dokładnie ocenić funkcjonowanie bariery jelitowej.

Z kolei na cukrzycę typu II chorują osoby, które ukończyły 40 lat, a także zmagają się z nadciśnieniem i nadwagą. Należy mieć świadomość, że wtedy trzustka wytwarza insulinę, ale tkanki nie będą na nią reagowały. Omawiany rodzaj jest nabywany razem z dodatkowymi kilogramami. Bardzo istotne znaczenie ma zatem zmiana diety osoby chorej.

Polecamy: https://ulotkazdrowia.pl/zapalenie-trzustki-objawy-jak-rozpoznac-problemy-z-trzustka/

dieta dla cukrzyka

Dieta dla cukrzyka – jadłospis

Warto wiedzieć, że osoby chore na cukrzycę powinny regularnie spożywać produkty, które zawierają w swoim składzie stosunkowo dużo błonnika. Jak wiadomo jest on odpowiedzialny za obniżenie stężenia glukozy we krwi. Ponadto daje poczucie sytości, a także zapobiega ewentualnym zaparciom. Zalecane jest zatem jedzenie następujących produktów: warzywa, owoce, ryby, wyroby mleczarskie, płatki owsiane, wypieki pełnoziarniste, produkty gotowane na parze czy różnego rodzaju mięsa.

Cukrzycy powinni również unikać fast foodów, dań smażonych, napojów gazowanych, tłustego mięsa i podrobów, dużej ilości soli, ziemniaków, tłustego nabiału, żółtego sera, deserów.

W jaki sposób powinno się planować dietę cukrzycową?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przyzwyczajenie się do nowej diety może być zdecydowanie trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z porad profesjonalnego dietetyka. Bardzo często pacjenci rezygnują z określonego produktu w momencie, gdy dowiedzą się, że zawiera on w swoim składzie stosunkowo dużą liczbę węglowodanów. Godny uwagi jest fakt, że obecnie wyróżnia się węglowodany złożone i proste. Zadaniem diabetyków jest wystrzeganie się prostych.

Zobacz także: https://ulotkazdrowia.pl/dieta-kopenhaska-jadlospis-zasady-efekty/

Jak może wyglądać przykładowa dieta cukrzyka?

Śniadanie osoby chorej może składać się z dwóch kanapek żytniego chleba razowego, które będą posmarowane masłem. Z kolei na kanapkach można umieścić polędwicę sopocką, pomidora, sałatę. Świetnym dodatkiem może być pomarańcza. Warto także zrobić zieloną herbatę. Drugie śniadanie powinno natomiast składać się z jogurtu (np. 150 g), orzechów laskowych, płatków owsianych, a także brzoskwini.

Doskonałym rozwiązaniem na obiad może być zupa koperkowa. Z kolei na drugie danie można przygotować dorsza pieczonego w folii z ziołami. Rekomenduje się dodanie brązowego ryżu i gotowanych brokułów. Świetną opcją na kolację będzie serek wiejski lekki ze szczypiorkiem, ogórkiem, a także rzodkiewką.

Oczywiście dieta cukrzyka kolejnego dnia może wyglądać zupełnie inaczej.

dieta cukrzyk

Warto postawić na śniadanie składające się z dwóch kanapek razowego chlebka z masłem. Z kolei na kanapkach można położyć szynkę z indyka, pomidora, sałatę, paprykę. Można również napić się czerwonej herbaty. Drugim śniadaniem mogą być natomiast maliny z kefirem.

Na obiad warto ugotować kremową zupę z pomidorów. Na drugie danie można zjeść chudą cielęcinę duszoną z naciowym selerem, papryką, cykorią, a także pieczarkami. Zaleca się skropienie całego posiłku oliwą z oliwek. Osoby, które nie mają pomysłu na podwieczorek mogą zdecydować się na twarożek ze szczypiorkiem, a także kiełkami fasoli mung. Świetnym rozwiązaniem na kolacje będzie omlet ze szpinakiem i czosnkiem.

Warto zobaczyć: https://ulotkazdrowia.pl/produkty-bogate-w-zelazo-co-powinno-znalezc-sie-w-diecie/

Ponadto doskonałą opcją na obiad może być barszcz czerwony. Można również zdecydować się na mięso z piersi z kurczaka z duszoną cukinią, a także pomidorami. Oczywiście nie można zapomnieć o dodatku natki pietruszki, oliwy z oliwek czy koperku. Cukrzycy mogą na zjeść także zupę grzybową z pulpetami z dorsza, które będą podane z kaszą jęczmienną. Należy oczywiście pamiętać o warzywach takich, jak kalafior. Idealnym dodatkiem do obiadu może być mizeria z ogórkiem.

Redakcja ulotkazdrowia.pl

Redakcja Ulotka Zdrowie składa się z zespołu doświadczonych specjalistów z obszarów zdrowia, żywienia, mody, urody, zakupów i lifestyle'u. Nasza pasja do dzielenia się wiedzą i pomocą innym sprawia, że każdy artykuł jest starannie opracowany i oparty na najnowszych badaniach i trendach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?