Tutaj jesteś

Licznik zapotrzebowania kalorycznego – czym jest zapotrzebowanie kaloryczne?

11 października 2021 Dieta licznik zapotrzebowania kalorycznego

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba osób chce cieszyć się z posiadania szczupłej sylwetki. W celu uzyskania zamierzonego efektu trzeba skoncentrować się na kilku bardzo istotnych kwestiach. Rekomendowane jest w pierwszej kolejności bardzo dokładne ustalenie zapotrzebowania kalorycznego. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak należy posługiwać się kalkulatorem zapotrzebowania kalorycznego. Od czego będzie uzależniony ostateczny wynik? Co to jest licznik zapotrzebowania kalorycznego?

Czym dokładnie jest zapotrzebowanie kaloryczne kalkulator?

W najprostszym możliwym ujęciu jest to całkowita przemiana materii (CPM), czyli ilość energii, jaką trzeba dostarczyć każdego dnia z pożywieniem do organizmu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że znajomość wartości CPM będzie miała bardzo istotne znaczenie przy planowaniu diety. Ponadto fundamentem całkowitej przemiany materii jest podstawowa przemiana materii (PPM).

Warto zobaczyć: https://ulotkazdrowia.pl/ile-mozna-schudnac-w-tydzien/

licznik zapotrzebowania kalorycznego

Zapotrzebowanie kcal a podstawowa przemiana materii

Należy mieć świadomość, że organizm spala kaloria także w trakcie odpoczynku. Godny uwagi jest fakt, że podczas wykonywania oddychania czy przetwarzania składników odżywczych dochodzi do spalania wspomnianych kalorii. Warto wiedzieć, że podstawowa przemiana materii to liczba kalorii, która jest potrzebna organizmowi do tego, by zostały zrealizowane najbardziej istotne funkcje podtrzymujące życie.

Ponadto im wyższa będzie wartość PPM, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne będzie miała określona osoba. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że z roku na rok coraz częściej podstawową przemianę materii (BMR) używa się zamiennie ze spoczynkową przemianą materii (RMR). Jest to oczywiście błędnie, ponieważ BMR jest minimalną liczbą kalorii, jaka jest potrzebna danej osobie do podstawowych funkcji w spoczynku. Z kolei wspomniany wcześniej RMR to w najprostszym możliwym ujęciu liczba kalorii spalanych przez organizm w stanie spoczynku. Czym dokładnie jest

Polecamy: https://ulotkazdrowia.pl/jak-szybko-przytyc-wskazowki-dla-bardzo-szczuplych-osob/

Licznik zapotrzebowania kalorycznego – co warto wiedzieć?

Warto wiedzieć, że omawiany kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pozwala obliczyć ilość kalorii, które są konieczne zarówno do właściwego funkcjonowania organizmu, jak i wykonywania codziennych czynności. Godny uwagi jest jednak fakt, że zapotrzebowanie na kalorie będzie zupełnie inne dla mężczyzn i kobiet w różnym wieku. Należy mieć świadomość, że obecnie można wyróżnić bardzo dużą liczbę metod, dzięki którym możliwe będzie obliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Doskonałym przykładem stała się metoda uproszczona. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że będzie ona uwzględniała tylko wagę. Oznacza to, że nie jest wiarygodna.

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszy się metoda Harrisa-Benedicta. Jest to w najprostszym możliwym ujęciu najbardziej powszechny sposób do tego, by obliczyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Godny uwagi jest fakt, że uwzględnia następujące parametry: wzrost, wiek, masa ciała czy płeć. Warto jednak wiedzieć, że ta metoda nie uwzględnia nieprawidłowej masy ciała, czyli nadwagi lub niedowagi.

Zobacz także: https://ulotkazdrowia.pl/jak-schudnac-5-kg-w-tydzien-lub-miesiac/

liczenie zapotrzebowania kalorycznego

Licznik zapotrzebowania kalorycznego – metoda Miifflin-St Joer

Z kolei metodę Miifflin-St Joer uważa się za najdokładniejszą. Nie można jednak zapomnieć, że nie uwzględnia ona masy mięśniowej danej osoby. Należy mieć świadomość, że obecnie dostępnych jest mnóstwo kalkulatorów online. Wystarczy, że osoba zainteresowana wpisze odpowiednie dane, a kalkulator wyliczy ilość dziennych kalorii.

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że obecnie wyliczenie dziennego zapotrzebowania kalorycznego jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Jeżeli zatem otrzymany wynik będzie wiarygodny oraz rzetelny, rekomendowane jest skonsultowanie się z lekarzem lub dietetykiem. Zadaniem osób wykonujących wspomniane zadanie będzie określenie ilości wskazanych do spożycia podczas dnia. Godny uwagi jest również fakt, że wyliczenie dziennego zapotrzebowania na kalorie będzie odgrywało bardzo istotną rolę przy ustaleniu odpowiedniej diety, a także utrzymaniu właściwej masy ciała (BMI).

Oznacza to tym samym, że osobom z nadwagą rekomendowana jest jej redukcja. Nie można oczywiście zapomnieć o ustaleniu zbilansowanej diety, która koniecznie musi uwzględnić dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się ze specjalistą. Nieodpowiednio dobrana dzienna dawka kalorii, a także nieodpowiednio zbilansowana dieta mogą doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Doskonałym przykładem może być anemia.

Redakcja ulotkazdrowia.pl

Redakcja Ulotka Zdrowie składa się z zespołu doświadczonych specjalistów z obszarów zdrowia, żywienia, mody, urody, zakupów i lifestyle'u. Nasza pasja do dzielenia się wiedzą i pomocą innym sprawia, że każdy artykuł jest starannie opracowany i oparty na najnowszych badaniach i trendach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?