Trzustka człowieka to narząd gruczołowy umiejscowiony w górnej części jamy brzusznej, odpowiedzialny za wiele kluczowych funkcji organizmu. Jakiekolwiek problemy związane z funkcjonowaniem trzustki mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Zapalenie trzustki objawy – dowiedz się jak je zwalczyć.
Najważniejsze funkcje trzustki
Mniej więcej 80% masy trzustki stanowią pęcherzyki, które pełnią funkcję zewnątrzwydzielniczą, a pozostałe 15-20% to część odpowiedzialna za funkcję wewnątrzwydzielniczą. Część wewnątrzwydzielnicza odpowiada między innymi za prawidłową produkcję insuliny, natomiast część zewnątrzwydzielnicza odgrywa bardzo ważną rolę w procesie trawiennym.
Dodatkowo hormony wydzielane przez trzustkę wpływają na prawidłowy przebieg procesu przemiany węglowodanów. Ponadto sok trzustkowy, zwany inaczej śliną brzuszną pozwala na skuteczne rozłożenie substancji takich jak tłuszcze czy białka.
Zaburzenia funkcjonowania trzustki a cukrzyca
Trzustka odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu – jakiekolwiek odchylenia od normy mogą prowadzić do poważnych chorób. Jedną z nich jest między innymi cukrzyca, która spowodowana jest nieprawidłową produkcją i podażą insuliny.
Produkowana przez trzustkę insulina odpowiada ze regulację poziomu cukru we krwi – uwolniona z trzustki insulina zajmuje się transportem glukozy, zamieniając cukier na glukagon.
Wszelkie zaburzenia w funkcjonowaniu trzustki mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy. W przypadku cukrzycy typu 1 – w wyniku stopniowego niszczenia komórek beta – dochodzi do zablokowania produkcji insuliny. Organizm pozbawiony insuliny narażony jest na groźne powikłania. Mogą one doprowadzić do trwałej utraty zdrowia.
Zapalenie trzustki objawy – jak rozpoznać?
Problemy z trzustką, szczególnie w początkowej fazie rozwoju choroby, mogą być trudne do zauważenia. Szybkie wyłapanie niepokojących symptomów może jednak pomóc w skutecznym wyleczeniu potencjalnie niebezpiecznych schorzeń. Bardzo często objawy problemów z trzustką można pomylić z innymi problemami zlokalizowanymi w obrębie układu trawiennego, dlatego też niezwykle ważnym jest dokładna obserwacja pojawiających się zmian.
Jednym z najczęstszych objawów problemów z trzustką jest dokuczliwy ból brzucha. Ból zlokalizowany jest najczęściej pod lewym podżebrzem, czasami jednak może sprawiać wrażenie promieniującego. Ból brzucha zwiastujący problemy z trzustką pojawia się zazwyczaj około 30 minut po obfitym posiłku, bardzo często występuje także po nadmiernym spożyciu alkoholu.
Polecamy: https://ulotkazdrowia.pl/jak-powinna-wygladac-dieta-dla-cukrzyka/
Trzustka objawy – zmiany skórne i żółtawe białka oczu
Oprócz bólu brzucha bardzo częstym objawem zapalenia trzustki są także różnego rodzaju zmiany pojawiające się na skórze czy w obrębie oczu. Do częstych symptomów chorej trzustki można zaliczyć na przykład swędzenie skóry. Objaw uporczywego swędzenia skóry nigdy nie powinien być ignorowany. Utrzymujący się przez długi czas świąd może bowiem świadczyć o rozwoju raka trzustki.
Bardzo często osoby borykające się z zapaleniem trzustki mogą zauważyć u siebie również żółtawe zabarwienie skóry, białek oczu oraz błon śluzowych. Zmiany tego typu są z reguły łatwe do zaobserwowania, dlatego tak ważnym jest skonsultowanie z lekarzem wszelkich niepokojących oznak. Odpowiednio szybkie rozpoznanie objawów chorej trzustki pomoże w trafnym postawieniu diagnozy oraz zwiększy szanse pacjenta na całkowite wyzdrowienie.
Bolesne guzki pod skórą a zapalenie trzustki
Kolejnym z dość powszechnych objawów zapalania trzustki są bolesne guzki zlokalizowane pod skórą. Zmiany te są ściśle powiązane z martwicą tkanki podskórnej, pojawiającą się przy zapalaniu trzustki. Objawy chorej trzustki w postaci guzków mogą zwiastować także raka trzustki.
Guzki pojawiają się najczęściej u osób pomiędzy 30 a 40 rokiem życia. Najczęściej grudki są zlokalizowane na ramionach, udach a także pośladkach, niekiedy mogą być bardzo dokuczliwe. Guzki, szczególnie na zaawansowanym etapie choroby mogą pękać, zostawiając po sobie widoczne blizny.
Zapalenie trzustki objawy i leczenie
Ostre przypadki zapalenia trzustki wymagają hospitalizacji. Leczenie polega na podawaniu pacjentowi silnych leków przeciwbólowych, a także preparatów zmniejszających wydzielanie soku trzustkowego.
Duży wpływ na formę leczenia ma stan zdrowia pacjenta, jednak w większości przypadków pierwszym krokiem staje się trwająca kilka dni głodówka. Terapia, szczególnie gdy istnieje ryzyko infekcji, może być uzupełniona antybiotykiem.
Poza tym leczenie pacjenta przez cały czas kontroluje się badaniami. Czasami lekarz decyduje się na zastosowanie dializy otrzewnowej, której zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn.