Chirurgiczne usuwanie ósemek to zabieg często wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Przesłanką do wykonania tego zabiegu jest zaawansowana próchnica a także niewłaściwe ułożenie zęba w łuku zębowym. Jakie są wskazania? Jak przebiega ten zabieg? Jak się do niego przygotować? Jak wygląda okres rekonwalescencji? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Jakie są wskazania?
Lekarz na podstawie oględzin zęba oraz zdjęcia rentgenowskiego ustala, czy niezbędne jest usunięcie zęba. Zazwyczaj wskazaniem do zabiegu jest nieprawidłowe ułożenie. Zdarza się, że ósemki nie wyrzynają się, tylko są zarośnięte dziąsłami i leżą w poprzek. Powodują one ból i inne dolegliwości. Zaawansowana próchnica także jest przesłanką do ekstrakcji. Zęby mądrości – bo tak nazywane są ósemki nie są zębami niezbędnymi w codziennym funkcjonowaniu. Ze względu na swoje położenie trudno jest dokładnie je wyczyścić. To dlatego tak szybko się psują. To źródło wielu zakażeń i powikłań. W większości przypadków ósemki są usuwane przy leczeniu ortodontycznym – przed założeniem aparatu.
Jak przebiega zabieg?
Najpierw lekarz podaje miejscowe znieczulenie. Następnie, przecina błonę śluzową i odseparowuje korzeń za pomocą specjalistycznych wierteł. W ten sposób usunięcie zęba jest łatwiejsze, a ryzyko utraty tkanek w okolicy ósemki jest mniejsze. Kolejnym krokiem jest dłutowanie korzeni (rozchwianie). Na koniec ząb zostaje usunięty za pomocą kleszczy chirurgicznych. W sytuacji, gdy ząb jest zrośnięty z kością – należy jej fragment także usunąć. Zazwyczaj lekarz zakłada kilka szwów.
Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak się przygotować do zabiegu
Zabieg ten jest masowo wykonywany. Przed należy wykonać zdjęcie rentgenowskie, a czasami także komputerowe. Mają one na celu zobrazowanie umiejscowienia i budowę korzeni zęba. Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o chorobie cukrzycy (jeśli pacjent posiada) i problemach z krzepliwością krwi. Dodatkowo, należy być zaszczepionym przeciwko WZW typu B. Kilka dni przed zabiegiem (najlepiej 3) należy prowadzić tryb życia z mniejsza aktywnością fizyczną i nie spożywać alkoholu.
Jak wygląda okres rekonwalescencji?
Po zabiegu odczuwalna jest bolesność, opuchlizna i lekkie krwawienie. Rana boli zazwyczaj 2 – 3 dni, a w niektórych przypadkach nawet 7. Zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych. Przez kilka godzin nie należy pić ani spożywać jedzenia. W pierwszych dnia po zabiegu powinno spożywać się pokarm w postaci płynnej.