Tutaj jesteś

Zbadaj znamiona na skórze

2 stycznia 2022 Uroda znamiona na skórze

Znamiona na skórze ma każdy z nas, ale nie każdy zwraca na nie uwagę. Tymczasem okazuje się, że czerniak jest coraz częściej rozpoznawanym nowotworem, najgroźniejszym ze wszystkich nowotworów skóry. Co zrobić, aby się przed nim uchronić? Wystarczy regularnie badać znamiona!

Dermatoskopową ocenę znamion powinnyśmy wykonywać raz w roku ─ apeluje dr n. med. Maria Noszczyk. To proste badanie profilaktyczne zalecane zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Zwłaszcza osobom z grupy ryzyka nowotworowego: 

 • z jasną karnacją, 
 • licznymi pieprzykami, 
 • często korzystającym ze słońca,
 • obciążonym wywiadem rodzinnym. 

Jeśli ktoś z bliskich chorował na czerniaka bądź inne nowotwory skóry, dermatoskopia nabiera kluczowego znaczenia. 

Dermatoskopia ─ badaj znamiona regularnie

To badanie jest pozornie bardzo proste, chociaż tak naprawdę wymaga doświadczenia i ogromu specjalistycznej wiedzy. Wykonuje je chirurg lub dermatolog, obserwując znamiona w dużym powiększeniu, z pomocą dermatoskopu lub wideodermatoskopu. To niewielki przyrząd optyczny ze źródłem światła, który w wersji cyfrowej (wideodermatoskop) ma wbudowany aparat i program komputerowy. Lekarz przykłada do skóry urządzenie, które przypomina lupkę i dokładnie ocenia znamiona. Przygląda się każdemu pieprzykowi na ciele, zwłaszcza gdy nie wygląda zwyczajnie. 

Jak wyjaśnia dermatolog z Kliniki Melitus w Warszawie: dermatoskopię można wykonać w dowolnym momencie, chociaż wskazane jest badanie w drugiej połowie roku. Wynika to z negatywnego oddziaływania słońca na skórę, co niesie ryzyko zezłośliwienia zmiany. 

Jak wygląda podejrzane znamię? 

 • Jest duże, o średnicy przekraczającej 5 mm.
 • Czerwone, czarne lub o nierównomiernym kolorycie.
 • Ma poszarpane brzegi.
 • Otacza je czerwona obwódka.
 • Swędzi, piecze, krwawi, sączy się z niego ropa. 

Takich objawów nie należy bagatelizować. Jeśli zobaczymy podejrzane znamię, od razu udajmy się do lekarza!

Sprawdzanie pieprzyków ─ standardowa diagnostyka

Dermatoskopię wykonuje się głównie po to, aby odróżnić zmiany łagodne od niebezpiecznych. To złoty standard diagnostyki znamion barwnikowych. Osobom z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwory skóry zaleca się badanie wideodermatoskopowe. Wideodermatoskop pozwala zrobić zdjęcia znamion i zarchiwizować je, aby móc prześledzić ich ewolucję. 

Zarówno podczas dermatoskopii, jak i wideodermatoskopii lekarz bierze pod uwagę te same kryteria oceny. To kształt, kolor i wielkość znamienia. Istotna jest również lokalizacja ─ dodaje dermatolog. Pieprzyki na brodzie czy narośla na skórze głowy są podatne na podrażnienia i uszkodzenia mechaniczne, dlatego lepiej je usunąć. To samo dotyczy znamion podejrzanych i rozpoznanych jako przednowotworowe. 

Pieprzyki zakwalifikowane do usunięcia wycina się chirurgicznie wraz z odpowiednim marginesem tkankowym. Jak wyjaśnia dr n. med. Maria Noszczyk, to standardowa procedura o charakterze profilaktycznym. Po usunięciu znamię jest przekazywane do badania histopatologicznego. Wyniki otrzymuje się po 7-14 dniach.

Dermatoskopowa ocena znamion jest:

 • łatwa do przeprowadzenia ─ nie wymaga od pacjenta żadnych specjalnych przygotowań,
 • nieinwazyjna ─ sprowadza się do obserwacji skóry pod mikroskopem,
 • bezbolesna ─ badanie przebiega w sposób komfortowy,
 • krótkotrwała ─ dermatoskopia trwa kilkanaście minut, wideodermatoskopia trochę dłużej, jednak rzadko się zdarza, aby badanie znamion zajęło dłużej niż godzinę.

Badanie znamion ─ zdrowie pod kontrolą

Dermatoskopowa ocena znamion to prosty sposób, aby mieć zdrowie pod kontrolą. Pozwala w porę wykryć niebezpieczną zmianę i podjąć kroki przesądzające o naszym dalszym życiu. Obecnie nowotwory złośliwe skóry zalicza się do najczęściej występujących chorób onkologicznych. Oprócz czerniaka często rozpoznaje się również innego typu nowotwory ─  podstawnokomórkowe i płaskonabłonkowe. Lekarz przy pomocy dermatoskopu jest w stanie szybko je rozpoznać, nawet w bardzo wczesnej fazie, kiedy szanse na całkowite wyleczenie są największe. Warto się badać, bo profilaktyka jest zawsze lepsza niż leczenie. 

Dermatoskopię i wideodermatoskopię w Warszawie wykonasz w Klinice Melitus na Żoliborzu. Umów się na badanie, miej zdrowie pod kontrolą!

Więcej informacji na stronie: https://klinikamelitus.pl/dermatologia-lecznicza/wideodermatoskopowa-ocena-znamion/

Artykuł sponsorowany

Redakcja ulotkazdrowia.pl

Redakcja Ulotka Zdrowie składa się z zespołu doświadczonych specjalistów z obszarów zdrowia, żywienia, mody, urody, zakupów i lifestyle'u. Nasza pasja do dzielenia się wiedzą i pomocą innym sprawia, że każdy artykuł jest starannie opracowany i oparty na najnowszych badaniach i trendach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?