Tutaj jesteś

Szumy w uszach. Przyczyny i leczenie

9 września 2021 Zdrowie szumy w uszach

Specyficzną dolegliwością akustyczną, która jest problemem wielu osób, są szumy w uszach. Co istotne, nie są związane z odbieraniem jakichkolwiek dźwięków z zewnątrz. Wbrew pozorom, są przypadłością bardzo uciążliwą. Chorzy cierpiący na szum w uszach mają znacznie ograniczony komfort życia.

Bezsenność i myśli samobójcze

To nie jest banalne schorzenie – choć tak określają je ci, którzy tego problemu nie doświadczyli. Może znacznie skomplikować codzienne funkcjonowanie. Wiele zależy oczywiście od częstotliwości pojawiania się szumów w uszach, a także stopnia ich nasilenia. Jeśli stopień nasilenia jest bardzo duży, a szumy w uszach nawet przez wiele tygodni nie mijają, chory zaczyna reagować nerwowo, irracjonalnie. Często zachowanie takiej osoby porównywane jest do zachowania osoby chorej psychicznie. Z resztą on sam często zaczyna w ten sposób o sobie myśleć. W końcu słyszy coś, czego nikt inny nie słyszy, co więcej cierpi z tego powodu.

Nieprzemijające szumy w uszach są często przyczyną bezsenności, a więc i osłabienia organizmu. Po długim czasie mogą u takiego chorego pojawić się nawet myśli samobójcze. Chorzy bowiem zaczynają wierzyć, że tylko to rozwiąże problem, na który cierpią.

Polecamy: https://ulotkazdrowia.pl/utrata-wechu-i-smaku-przyczyny-i-leczenie/

szumy w uszach

Szumy w uszach przyczyny

W znacznej ilości przypadków nie udaje się szybko, a niekiedy nie udaje się wcale określić przyczyn takiego schorzenia. Same szumy powstają często na skutek niszczenia komórek rzęsatych w ślimaku ucha. Proces ten może być zapoczątkowany na różne sposoby. Bardzo często szumy uszne powstają jako efekt uboczny nadciśnienia tętniczego. Chory cierpiący na szumy w uszach powinien więc przede wszystkim zadbać o to, by ciśnienie krwi było prawidłowej wartości. Równe częstą przyczyną są zapalania ucha, a także postępujący proces starzenia się słuchu.

Szumy w uszach mogą też być wynikiem nawet chwilowego uszkodzenia słuchu. Bardzo często pojawiają się po przebywaniu w nadmiernym hałasie. Najczęściej jednak takie szumy szybko mijają i nie sprawiają problemów. Dużo poważniejszą sytuacją są szumy uszne pojawiające się na skutek takich schorzeń jak guzy mózgu, urazy czaszkowe czy też nerwiaki przewodu słuchowego. W tym przypadku problem rozwiązuje leczenie operacyjne, polegające na usunięciu zmiany nowotworowej czy też nerwiaka.

Szumy w uszach jako efekt uboczny zażywania leków

Szumy w uszach mogą pojawić się tez na skutek zażywania dużej ilości leków. Najczęściej taki efekt powodują antybiotyki, ale i zażycie zbyt dużej dawki leków przeciwbólowych może doprowadzić do tego rodzaju objawów. Jeśli zauważamy, że szumy w uchu lub w uszach pojawiają się po lekach, warto skonsultować się z lekarzem i poprosić o zapisanie innych leków o tym samym działaniu. Często też pomaga zmniejszenie dawki leku.

Tarczyca, stres, miażdżyca. Przyczyn szumów w uszach może być sporo

Szum w uszach może też się pojawić jako efekt uboczny przy nadczynności tarczycy lub przy zmianach miażdżycowych postępujących w organizmie. W pierwszym przypadku problem jest związany ze zbyt wysokim poziomem hormonów w układzie krwionośnym. Przy zmianach miażdżycowych zaś kłopot jest inny. Krew – na skutek zmian miażdżycowych w żyłach – przepływa przez naczynia krwionośne dużo trudniej, wręcz przeciska się. Może to spowodować efekt w postaci szumów w uszach.

Innym powodem wystąpienia takich dolegliwości jest silny i długotrwały stres. Powoduje on między innymi zmiany hormonalne, a także podniesienie ciśnienia krwi, co może doprowadzić do szumów w uszach.

szum w uszach

Szum w uszach. Leczenie

Nie ma leku, który pomagałby w pokonaniu tego schorzenia. Leczenie w większości przypadków koncentruje się na pokonaniu problemu, który szumy w uszach spowodował. Oczywiście jeśli ktoś cierpi na kilka schorzeń, nie wiadomo konkretnie, które z nich spowodowało szumy w uszach. Konieczne jest więc leczenie wszystkich dolegliwości, które mogą doprowadzać do takiej sytuacji. W wielu przypadkach bardzo pomocne jest leczenie, które poprawia krążenie krwi w organizmie i dostarczanie komórkom odpowiedniej ilości tlenu. Przykładem takiego leczenia jest terapia hiperbaryczna, w trakcie której chory oddycha tlenem, jednocześnie pozostając pod wpływem podwyższonego ciśnienia otoczenia. To powoduje szybsze natlenianie komórek organizmu i bardzo często pokonuje problem szumów w uszach. Nierzadko jednak jest to sytuacja przejściowa, szum w uszach po pewnym czasie zaczyna pojawiać się ponownie.

Na pewno jest to schorzenie, które nie powinno być bagatelizowane. Jeśli dotyka kogoś z naszych bliskich, powinniśmy uwierzyć, że rzeczywiście występuje, nie podejrzewać że chory zmyśla. Jeśli szum w uszach słyszymy sami, warto zgłosić się do lekarza i poprosić o leczenie tego przykrego problemu.

Redakcja ulotkazdrowia.pl

Redakcja Ulotka Zdrowie składa się z zespołu doświadczonych specjalistów z obszarów zdrowia, żywienia, mody, urody, zakupów i lifestyle'u. Nasza pasja do dzielenia się wiedzą i pomocą innym sprawia, że każdy artykuł jest starannie opracowany i oparty na najnowszych badaniach i trendach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?