Przyjmowanie suplementów diety podczas drogi o wymarzoną sylwetkę jest bardzo ważne. Zdaniem wielu dietetyków, jak i trenerów personalnych najważniejsze jest białko. Ma ono bardzo szerokie spektrum zastosowania. Doskonale sprawdza się zarówno podczas zwiększania masy mięśniowej, jak i w trakcie redukcji, czyli w procesie, którego celem jest redukcja tkanki tłuszczowej. Białko na redukcji – jak stosować?
W jakiej ilości stosować białko na redukcji?
Wiele osób początkujących w tej dziedzinie obawa się, że białko może negatywnie wpłynąć na odchudzanie. Powszechnie uważa się, że głównym przeznaczeniem białka jest budowanie masy mięśniowej. Nic bardziej mylnego – odżywki białkowe mają znikomą ilość węglowodanów, które są największym wrogiem procesu odchudzania. W związku z tym ten suplement jest bardzo polecany w procesie odchudzania.
Zatem jaka dzienna dawka białka jest odpowiednia? Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak wygląda nasza codzienna dieta. Jeśli jest dobrze zbilansowana – spożywamy regularnie pięć lub sześć posiłków, a każdy z nich zawiera odpowiednią ilość białka z chudego mięsa i jednocześnie mało węglowodanów i tłuszczy. Taka dieta nie wymaga przyjmowania dużej porcji odżywki wysokobiałkowej.
Zobacz również: https://ulotkazdrowia.pl/ocet-jablkowy-na-odchudzanie-czy-przynosi-efekty/
Niestety dieta redukcyjna może bardzo szybko się znudzić przez co zaczynają się pojawiać „zachcianki”. W takim przypadku odżywka białkowa smakowa jest świetnym rozwiązaniem i jednocześnie może zastąpić posiłek. Wystarczy odpowiednią jej porcję, czyli najczęściej 30-35g proszku rozpuścić w wodzie lub w chudym mleku i wypić. Oczywiście odżywka świetnie sprawdza się również jako składnik wielu dań na słodko – owsianek, omletów, naleśników itp.
To ile białka potrzebuje nasz organizm, można łatwo obliczyć. Zwykle jest to około dwóch gramów białka na jeden kilogram masy ciała. Osoba ważąca siedemdziesiąt kilogramów potrzebuje każdego dnia około stu czterdzieści gramów białka. W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów, za pomocą których bez problemu możemy obliczyć, ile białka dostarczamy z posiłków, a ile powinniśmy dostarczyć przy pomocy odżywki.
Białko na redukcje, czy BCAA?
Tak naprawdę najlepiej stosować jedno i drugie. Odżywka wysokobiałkowa pomaga dostarczyć do organizmu zalecaną dzienną ilość białka. Jednocześnie może zastąpić wieczorny posiłek, w którym nie powinny znajdować się duże ilości węglowodanów. Natomiast aminokwasy rozgałęzione BCAA można stosować w okresie okołotreningowym. Są one szczególnie potrzebne podczas diety redukcyjnej, która jest bardzo uboga w węglowodany, co w rezultacie przekłada się na zdecydowanie wolniejszą regenerację. BCAA hamują katabolizm, przez co proces regeneracji zostaje znacznie przyspieszony, dzięki czemu mamy większą ochotę na trening, który jest efektywniejszy.
Białko na redukcji – skutki uboczne
Każda odżywka wysokobiałkowa stosowana zgodnie z zaleceniami oraz potrzebami naszego organizmu nigdy nie stanie się dla niego szkodliwa. Istnieje wiele dowodów i badań na to, że prawidłowe stosowanie odżywki białkowej ma zdecydowanie więcej zalet niż wad.
Niestety czasem zdarza się, że dzienna dawka białka dostarczana z posiłków i odżywek jest znacznie wyższa niż zapotrzebowanie organizmu. Dotyczy to zazwyczaj młodych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dietą i treningiem bez wcześniejszych konsultacji z dietetykiem lub trenerem personalnym. Nadmierna ilość białka w codziennej diecie niesie za sobą pewne skutki uboczne. Te skutki z czasem mogą przekształcić się w poważne problemy zdrowotne. Przede wszystkim wzrasta ryzyko powstania dny moczanowej, kamicy nerkowej szczawianowo-wapniowej. Jednocześnie dochodzi do nadmiernego wydalania wapnia z moczem, co może również spowodować odwapnienia kości. Wielu osób skarży się także na bardziej wstydliwe dolegliwości, które są konsekwencją nadmiernego gromadzenia się gazów w jelitach.
Polecamy: https://ulotkazdrowia.pl/jak-schudnac-5-kg-w-tydzien-lub-miesiac
Gdzie kupić białko?
Najbardziej popularne i jednocześnie najlepszej jakości produkty dostępne są w sklepach stacjonarnych i internetowych firm, które specjalizują się w takim asortymencie. Klienci do wyboru mają wiele rodzajów białek, jednak najpopularniejsze z nich są dwie frakcje – koncentrat białek serwatki „WPC” oraz „WPI”, czyli izolat białek serwatki. Najlepszym z ich jest izolat, ponieważ jego skład jest najbogatszy i jednocześnie jego przyswajalność jest znacznie większa niż w przypadku koncentratu białka. Oczywiście są też odżywki, które zawierają w sobie zarówno koncentrat białka, jak i izolat. W związku z tym wybór zależy od indywidualnych preferencji, ponieważ stosowanie WPC i WPI przyniesie takie same rezultaty.