Zbyt niska waga ciała może być sporym problemem. Szczupłe ciało nie zawsze oznacza pełnię zdrowia. Przykładowo dla kobiet za niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie to poważne zagrożenie dla całego układu hormonalnego. Dziewczęta, które są zbyt szczupłe w okresie dojrzewania, później niż rówieśniczki miesiączkują. Kobiety, które są bardzo szczupłe i ważą niewiele ponad 40 kg, mogą mieć duże trudności z zajściem w ciążę. Czasami potrzebna jest dieta na przytycie, która skoncentrowana będzie na odżywianiu organizmu i odbudowaniu tkanki tłuszczowej, tak potrzebnej do normalnego funkcjonowania. Jak szybko przytyć?
Jak szybko przytyć?
W internecie oraz innych mediach znacznie łatwiej znaleźć informacje na temat tego, jak szybko i skutecznie schudnąć. Tymczasem okazuje się, że dla wielu osób niezbędna będzie dieta na przytycie, która odżywi organizm, pozwoli odbudować tkankę tłuszczową, a często również mięśniową. Warto zatem dowiedzieć się więcej, co jeść żeby przytyć. Jednocześnie trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że sama dieta to nie wszystko. Ważne jest również uregulowanie trybu życia. Osoby, które są bardzo szczupłe, niejednokrotnie żyją w ciągłym biegu, zapominając o potrzebach swojego organizmu. Są aktywne, robią masę rzeczy każdego dnia, uprawiają sport. Prowadzi to do tego, że bilans kaloryczny jest ujemny. W dużym skrócie oznacza to, że organizm spala więcej kalorii, niż otrzymuje z pożywienia. Jeśli nie zmieni się tej tendencji, przytycie będzie niemożliwe.
Zobacz także: https://ulotkazdrowia.pl/licznik-zapotrzebowania-kalorycznego-czym-jest-zapotrzebowanie-kaloryczne/
Uregulowanie posiłków, zwiększanie kaloryczności, a także zwolnienie biegu życia – to kluczowe elementy pozwalające przytyć. Jeśli wprowadzone zmiany nie przyniosą pożądanych efektów, warto jeszcze dokładnie się przebadać. W niektórych przypadkach, chociażby w związku z nadczynnością tarczycy, chudnie się znacznie szybciej. Poza tym duży spadek masy ciała i niemożność odbudowania jej może być związany z innymi poważnymi chorobami. Warto to sprawdzić.
Dieta na zwiększenie masy ciała
Jeśli celem jest zwiększenie masy ciała, można zjadać wszystko to, co kaloryczne. Wszelkie tak zwane bomby kaloryczne są zatem mile widziane. Nie chodzi o zjadanie pustych kalorii, a zatem produktów, które są tłuste i wysokokaloryczne, a jednocześnie pozbawione dobrych składników odżywczych. Nie tędy droga. Lepiej jeść po prostu wysokokaloryczne produkty przygotowane w domu. Mogą to być na przykład dania na bazie węglowodanów, a zatem wszelkie mączne potrawy. Świetną opcją będą również potrawy mięsne, bo zawierają dużo białka. Można postawić też na ryż, kaszę, warzywa strączkowe. One zawierają sporo składników pozytywnie wpływających na budowę tkanki mięśniowej.
W diecie, która ma prowadzić do przytycia, ważne miejsce zajmują również zdrowe tłuszcze. Nie ma sensu wprowadzać ograniczeń. Można spożywać orzechy, oliwę, jajka, sery oraz produkty nabiałowe. Jednym słowem wszystko to, co zwykle zakazane na diecie odchudzającej, w tym przypadku może lądować na talerzu. Co więcej, porcje nie muszą być malutkie. Osoby, które chcą przytyć, mogą pozwolić sobie na dokładkę.
Polecamy: https://ulotkazdrowia.pl/jak-schudnac-5-kg-w-tydzien-lub-miesiac/
Zdrowe przybieranie na wadze
Przybieranie na wadze może być całkiem przyjemne. Oczywiście osoby, które mają trudności z przytyciem, często wspominają o tym, że nie jest to takie łatwe. Jeśli jednak postawi się na pewne połączenia, na przykład węglowodanów oraz tłuszczów, powolna budowa tkanki tłuszczowej jest jak najbardziej realna. Warto tylko pamiętać o tym, by sięgać po zdrowe kwasy tłuszczowe i pełnowartościowe produkty. Naprawdę nie chodzi o to, by zafundować sobie wysoki poziom cholesterolu po kilku miesiącach niezdrowej diety. Odżywianie dla przytycia może być jak najbardziej zdrowe. Zamiast sięgać po tłuste mięso wieprzowe, lepiej wybrać mięso czerwone z wołowiny lub po prostu tłuste ryby. Doskonale sprawdzą się dorsz, makrela, śledź lub łosoś.
Tłuszcz zwierzęcy, taki jak smalec czy masło, lepiej zastąpić zdrowymi tłuszczami roślinnymi. Idealnym wyborem będzie oliwa, olej rzepakowy lub olej lniany. Tych produktów można używać sporo, doprawiając nimi sałatki, surówki, pieczone warzywa. Co ze słodyczami? Bez wątpienia słodkości to jedna z większych przyjemności dla wielu osób. Osoby będące na diecie odchudzającej unikają ich, ponieważ słodycze powodują tycie. W przypadku osób chcący przybrać na wadze słodycze będą jak najbardziej na miejscu. Warto stawiać jednak na te domowe, które są mniej przetworzone. Kawałek ciasta upieczonego we własnej kuchni, domowe ptasie mleczko, garść bakalii to dobra droga do podwyższenia kaloryczności posiłków.