ulotkazdrowia.pl

ulotkazdrowia.pl – zdrowie, uroda, moda

zapalenie stawów
Zdrowie

Zapalenie stawów jak sobie z tym radzić?

Zapalenie stawów to grupa chorób, w których przebiegu dochodzi do stanu zapalnego chrząstki stawowej, a w konsekwencji do jej uszkodzenia.

Jakie są charakterystyczne objawy zapalenia stawów?

Przede wszystkim są to: ból oraz sztywność, zwłaszcza poranna stawów. Zapalenie stawów objawy to także obrzęki. Skóra w okolicy chorego stawu jest zwykle zaczerwieniona.

Czym jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Jest to najpopularniejsza choroba stawów. Przyczyną powstania tej choroby są zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej. Zazwyczaj pierwsze objawy tej choroby pojawiają się po czterdziestym roku życia. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów

Jest to druga z najpopularniejszych chorób stawowych. Najczęściej choroba ta pojawia się między czterdziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Mają tutaj znaczenie także czynniki genetyczne. Mogą pojawiać się również guzki nad stawami i w okolicy łokci.

Młodzieńcze choroby stawów

To zapalenie pojawia się między szesnastym rokiem życia. Może się utrzymywać przez sześć tygodni lub dłużej. Jest uważana za najczęstszą z zapalnych chorób reumatycznych wieku rozwojowego.

Co robić w przypadku wystąpienia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów?

Gdy pojawi się ból oraz obrzęk stawów trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Osoby, u których potwierdzono to schorzenie, muszą być pod opieką reumatologa. Szybkie rozpoznanie decyduje o skuteczności leczenia. Nieleczone schorzenie może powodować dodatkowe choroby. Nasila się ból oraz sztywność stawów.

Jakie badania trzeba wykonać?

By potwierdzić reumatologiczne zapalenie stawów, należy zrobić między innymi: RTG rąk oraz stóp. Można także zrobić rezonans magnetyczny i ultrasonografię, które mogą wykazać zmiany w stawach. Pomocnym badaniem jest także tomograf komputerowy.

Jakie są możliwości leczenia choroby stawów?

Chorobę stawową można leczyć farmakologicznie. Są to leki, które hamują rozwój zapalenia. Leki nie tylko działają łagodząco, ale także pozwalają na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Można zacząć od zwykłego paracetamolu a wraz z intensywnością choroby lekarz, przepisuje inne wyroby farmaceutyczne. Osobę, która cierpi na zapalenia stawów, trzeba wspierać psychicznie. Im większy jest ból, tym bardziej chory może odmawiać leczenia. Dlatego też dużo pacjentów zgłasza się do poradni psychologicznych. Bardzo dobrym sposobem na złagodzenie tej choroby jest odpoczynek. Zmęczenie bardzo często towarzyszy chorobom stawowym dlatego tak ważne jest, by dać organizmowi odpocząć. Zalecane są także drzemki w ciągu dnia tak, aby organizm mógł się zregenerować. Przy tej chorobie dobrze jest nie rezygnować z aktywności fizycznej w miarę możliwości. Chorzy bardzo często rezygnują z każdego rodzaju ćwiczeń, a nie wpływa to dobrze na organizm. Pacjenci z zapaleniami stawów są także posyłani na zajęcia z fizykoterapii. Mogą mieć tam zabiegi z krioterapii, ultradźwięki, masaż, czy balneoterapia. Te zabiegi pomogą rozluźnić mięśnie oraz stawy a pacjent poczuje ulgę.

Zapalenie stawów objawy

Czy odpowiednia dieta pomaga w walce z zapaleniem stawów?

By powstrzymać rozwój choroby dobrze, jest dbać o swoją dietę. Należy unikać potraw, które mogą doprowadzić nas do otyłości i nadwagi, które zwiększają obciążenie stawów. Nadwaga może także przyspieszyć rozwój innych chorób w tym na przykład miażdżycy. Jednak nie można także dopuścić, by dieta doprowadziła organizm do niedożywienia. Wtedy kości i mięśnie są osłabione. Niedożywienie może doprowadzić nawet do zaniku mięśni. Trzeba spożywać takie posiłki, które zawierają w sobie dużo wapnia oraz witaminy D. Brak tych składników może przyczynić się do rozwoju osteoporozy.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie z zapalenia stawów?

Bez stosowania leków i wizyt na specjalistycznych zabiegach jest bardzo małe prawdopodobieństwo wyleczenia się z choroby zapalenia stawów. Większe szanse są u młodych ludzi. Jednak u osób powyżej czterdziestego roku życia szanse na samoistne wyleczenie maleją. Zdarza się także, że choroba może powrócić. Warto także wiedzieć, że chorzy z zapaleniem stawów żyją kilka lat krócej od zdrowych ludzi. Często także do powrotu choroby dochodzi, gdy kobiety zachodzą w ciążę. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe udanie się do lekarza i odpowiednie dobranie leków, by wyleczyć się z tej choroby jak najszybciej. Pacjenci nawet po całkowitym wyleczeniu bez pojawiających się nawrotów choroby są pod stałą opieką lekarza.

Dlatego od młodych lat zaleca się dobrze dbać o swoje stawy i mięśnie.