ulotkazdrowia.pl

ulotkazdrowia.pl – zdrowie, uroda, moda

Soczewki kontaktowe
Lifestyle

Soczewki kontaktowe czy okulary korekcyjne – co wybrać?

To najczęstszy dylemat, któremu trzeba stawić czoło, korygując wadę wzroku. Wiele czynników składa się na wybór, a wśród nich są: komfort użytkowania, styl życia, wygląd czy pole widzenia. Bliższe przyjrzenie się tym czterem elementom pozwoli Ci dokonać właściwego wyboru.

Okulary korekcyjne – wady i zalety

Zanim jednoznacznie odpowiesz sobie na pytanie, czy lepiej wybrać soczewki, czy okulary, najlepiej wnikliwie przeanalizować zalety i wady każdego

z rozwiązań. Na pierwszy ogień idzie rozwiązanie cieszące się słabnącą popularnością, czyli okulary. Okulary korekcyjne mają swoje zalety, a najczęściej wskazywanymi z nich są:

1. Zakładanie i zdejmowanie okularów, kiedy chcemy

To bardzo duży plus, ponieważ nie musimy nosić okularów przez cały dzień. Możemy je zakładać i zdejmować, kiedy chcemy. Łatwiej też nosić w okresach problemów z oczami, np. ze łzawieniem oczu.

2. Niewymagająca pielęgnacja

Czyszczenie okularów jest bardzo proste i mniej wymagające niż soczewek kontaktowych. Dotyczy to również higieny rąk, której nie trzeba przestrzegać tak, jak ma to miejsce w przypadku soczewek kontaktowych.

3. Ciekawy dodatek do stylizacji

Okulary korekcyjne mogą mieć różne kształty i kolory, więc nic dziwnego, że fani mody traktują to jako modny i łatwy dodatek wielu stylizacji.

Poza wieloma plusami skorzystania z tego rozwiązania istnieją również wady, a największą z nich jest brak wygody podczas codziennych czynności i aktywności fizycznych. Ponadto źle dobrane okulary mogą uciskać nos i uszy, powodując bóle głowy.

Soczewki – zalety i wady

Nie da się rozstrzygnąć dylematu soczewki czy okulary, nie wymieniając również zalet soczewek. Kojarzą się one przede wszystkim z następującymi udogodnieniami:

1. Wygoda użytkowania

Dla każdego na początku wyzwaniem jest opanowanie zakładania i zdejmowania soczewek, a także dbanie o odpowiednią higienę. Jednak po opanowaniu tych czynności, wiele osób zapomina, że ma soczewki. Wygoda użytkowania jest zauważalna również podczas uprawiania sportu.

2. Brak ograniczeń pola widzenia

Niewątpliwą zaletą soczewek jest to, że w przeciwieństwie do okularów, nie parują. Nie powodują również zniekształcenia widzianego obrazu, na co skarżą się osoby noszące okulary i mające duże wady wzroku.

Jak każde rozwiązanie, również soczewki mają swoje wady. Wybierając soczewki czy okulary, należy wziąć pod uwagę również przeciwwskazania. Stosowanie soczewek odradza się osobom, które cierpią na chroniczne zapalenie spojówek, częste alergie lub infekcje. Należy również przestrzegać wielu zasad użytkowania, a wśród nich najważniejsze jest to, że nie można chodzić w soczewkach cały dzień, a o higienę i pielęgnację trzeba dbać dużo bardziej niż w przypadku okularów.

Idealne dobrane soczewki

Podstawą jest odpowiednie dobranie soczewek, które powinno być poprzedzone wizytą u specjalisty. Pozwoli na prawidłowe zdiagnozowanie wady wzroku

i dobór odpowiednich soczewek wraz z profesjonalną informacją dotyczącą ich stosowania. Już dziś zarezerwuj wizytę na stronie: acuvue.pl.