Tutaj jesteś

Potówki u dziecka – powszechna i niegroźna dolegliwość

29 września 2021 Lifestyle potówki u niemowlaka

Potówki u dziecka to bardzo powszechnie występująca dolegliwość. Choć zazwyczaj nie są one groźne dla zdrowia malucha to jednak wzbudzają niepokój, zwłaszcza wśród młodych rodziców. Potówki u noworodka lub niemowlaka mają postać drobnych krostek pojawiających się na skórze malucha, które jednak samoistnie znikają. W zapobieganiu ich nawrotowym konieczna jest prawidłowa pielęgnacja skóry dziecka oraz zapobieganie jego przegrzewaniu.

Potówki u dziecka

Potówki należą do łagodnych zmian skórnych i zazwyczaj samoistnie ustępują, lecz nigdy nie należy ich bagatelizować. Wszystkie wątpliwości dotyczące pielęgnacji małych dzieci oraz zmian pojawiających się na ich skórze powinny być omawiane podczas regularnych wizyt pediatrycznych. W ten sposób możliwe jest zastosowanie odpowiedniej profilaktyki oraz uniknięcie ich pojawiania się w przyszłości.

potówki u niemowlaka

Potówki u noworodka – przyczyny

Potówki mogą być obserwowane już u noworodków w ich pierwszych dniach życia. Skóra tak małych dzieci jest bardzo delikatna i wrażliwa na podrażnienia. Przyczyną występowania potówek jest przegrzewanie dziecka. Młodzi rodzice mają zazwyczaj tendencję do zbyt ciepłego ubierania maluchów. Dzieci są ubierane zbyt grubo i w związku z tym odczuwają duży dyskomfort, który mogą wyrażać jedynie płaczem. Należy pamiętać o tym, że noworodki nie mają w pełni wykształconych gruczołów potowych, a więc nie mogą skutecznie odprowadzać nadmiaru ciepła z organizmu. Fizjologiczną reakcją obronną ciała malucha na podwyższoną temperaturę jest zatem pojawienie się drobnych krostek na jego ciele. Jest to widoczny sygnał dla opiekunów, że dziecku jest zbyt ciepło.

Potówki u dziecka – wygląd

Potówki mają postać bardzo drobnych czerwonych krostek, których średnica nie przekracza dwóch milimetrów. Mogą mieć również postać niewielkich pęcherzyków w kolorze białym, położonych na zaczerwienionej powierzchni skóry dziecka. Powstają ona na skutek wspomnianej powyżej niedojrzałości gruczołów potowych. Pot nie może się bowiem wydostawać na powierzchnię skóry dziecka i wskutek tego wypełnia on i zatyka pory, co skutkuje powstawaniem wspomnianych zmian skórnych.

Potówki u noworodka – lokalizacja

Potówki występują zazwyczaj w niewielkich skupiskach. Są one zlokalizowane na twarzy dziecka oraz na jego szyi i karku. Ponadto, mogą pojawiać się pod pachami dziecka i na pośladkach. Miejsca ich występowania są związane z tym, że jest do nich utrudniony dostęp powietrza. Na szyi, karku oraz pod pachami malucha tworzą się drobne fałdy skóry, które są dodatkowo przykrywane przez body lub koszulki. Pośladki dziecka szczelnie zakrywa pieluszka. Z uwagi na to, że tak małe dzieci leżą długo w jednej pozycji, wymienione obszary ciała są szczególnie narażone na podrażnienia.

Dolegliwości związane z potówkami

Potówki u dzieci są spowodowane ich przegrzewaniem. Jest to dla maluchów bardzo niekomfortowe i powoduje ich niezadowolenie, które manifestowane jest płaczem. Ponadto, potówki również mogą się przyczyniać do pogorszenia samopoczucia dziecka, z uwagi na towarzyszący im świąd lub pieczenie.

Potówki u dziecka a pora roku

Potówki u dzieci mogą pojawiać się przez cały rok. Zarówno w okresie letnim, jak i zimowym wynikają one ze zbyt ciepłego ubierania dziecka. Strój malucha zawsze powinno się być dostosować do panujących wokół temperatur. Ubranka powinno wykonywać się z przewiewnych materiałów umożliwiających dopływ powietrza do skóry dziecka. Ponadto, powinny być to tkaniny dobrej jakości pochodzenia naturalnego oraz hipoalergiczne. W ten sposób ogranicza się ryzyko powstawania również innych niepokojących zmian na skórze dziecka. Poza składem ubranek należy również zwracać uwagę na ich kolor i rodzaj zastosowanych barwników, które mogą być przyczyną powstawania reakcji uczuleniowej. Ponadto, wybierając ubranka dla malucha należy zwrócić uwagę na grubość tkaniny oraz ilość zastosowanych szwów. Wpływa to bowiem na komfort użytkowania ubranek. Wreszcie, należy pamiętać o wyborze odpowiedniego rozmiaru ubrań, tak aby nie przylegały one zbytnio do powierzchni skóry dziecka i nie powodowały podrażnień.

potówki u dziecka

Potówki u niemowlaka a komfort termiczny

Jak wspomniano powyżej, potówki u niemowlaka powstają na skutek nadmiernego przegrzewania dziecka. Aby zapewnić mu odpowiedni komfort termiczny należy stosować zasadę, aby dziecko miało ubraną jedynie jedną warstwę ubranka więcej niż opiekun. Ponadto, warto co jakiś czas dotykać karku dziecka. Gdy jest on suchy dziecko ma zapewniony komfort termiczny. Jeżeli jednak jest on ciepły lub nawet wilgotny oznacza to, że dziecku jest za ciepło.

Potówki u niemowlaka – leczenie

Najlepszym sposobem na uniknięcie występowania potówek jest profilaktyka, w tym ubieranie malucha stosownie do panujących temperatur. Występujące na ciele potówki nie wymagają specjalistycznego leczenia i zazwyczaj ustępują samoistnie. Niezależnie od ich występowania lub nie, skórę dziecka powinno się starannie pielęgnować. W tym celu można stosować delikatne emolienty, które łagodzą podrażnienia i pomagają skórze szybciej się zregenerować.

Redakcja ulotkazdrowia.pl

Redakcja Ulotka Zdrowie składa się z zespołu doświadczonych specjalistów z obszarów zdrowia, żywienia, mody, urody, zakupów i lifestyle'u. Nasza pasja do dzielenia się wiedzą i pomocą innym sprawia, że każdy artykuł jest starannie opracowany i oparty na najnowszych badaniach i trendach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?