Ulotka Zdrowia

Zakrzepica żył - objawy, leczenie, przyczyny

Zakrzepica żył - objawy, leczenie, przyczyny

Zakrzepica żył to jedna z najnieprzyjemniejszych i sprawiających wiele problemów schorzeń. Powstaje na skutek powstania zakrzepów w obrębie żył pod powięzią głęboką, który umiejscawia się zwykle w kończynach dolnych, choć możliwe jest też powstanie jej w kończynach górnych. Powstanie zakrzepowego zapalenia żył jest spowodowane przede wszystkim czynnikami powodującymi zwolnienie przepływu krwi i aktywację krzepnięcia, co w efekcie daje zakrzep. Na rozwój tej choroby szczególnie narażone są osoby palące, otyłe i powyżej 60. roku życia, kiedy to ryzyko wystąpienia tych dolegliwości znacznie wzrasta. Powodem mogą być także przebyte urazy, długotrwałe unieruchomienie danej kończyny, a także szereg schorzeń, takich jak niewydolność serca, niewydolność płuc, czy też choroby o podłożu autoimmunologicznym.

Zakrzepica żył objawy i przyczyny powstawania 

     Aby prawidłowo rozpoznać zakrzepicę, należy dokładnie zagłębić się w jej objawy. Symptomy, które mogą wskazywać na rozwijającą się chorobę to:

  • puchnięcie nogi, obrzęk,
  • tkliwość bądź bolesność występująca przy ucisku,
  • ocieplenie kończyny,
  • stan podgorączkowy lub gorączka,
  • objaw Homansa polegający na bólu łydki podczas zginania biernego grzbietu stopy.

    Bezpośrednio po rozpoznaniu objaw choroby i stwierdzeniu przez lekarza rzeczywistej dolegliwości, pacjent powinien leżeć w łóżku z wysoko uniesioną kończyną z opatrunkiem uciskowym. Później po ustaniu początkowego bólu, zachęca się do jak najdłuższych i w miarę częstych spacerów. Do metod terapeutycznych należą również: tromboliza, umieszczenie filtru w żyle głównej, przerywany ucisk pneumatyczny oraz leczenie stopniowym naciskiem. O wybranych metodach leczenia decyduje wyłącznie specjalista.

Zakrzepica żył skuteczne i bezpieczne leczenie

    Najbardziej istotne znaczenie przy leczeniu tego schorzenia ma zażywanie leków przeciwkrzepliwych, które w przypadku braku przeciwwskazań, rozpoczyna się od razu.

    Jest wiele sposobów na to, by uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości. Warto zadbać o prawidłową masę wagi ciała, rzucić palenie, które fatalnie wpływa na układ krwionośny oraz dostarczać sobie codziennej, dużej dawki ruchu.

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."