Ulotka Zdrowia

Wysoki Kortyzol objawy i jak obniżyć

Wysoki Kortyzol objawy i jak obniżyć

W sytuacjach stresowych nasze ciało może zachować się bardzo różne: od bólu głowy nawet do wymiotów. Jednak co jeśli przez cały czas czujemy się zestresowani albo w wynikach badań wyszedł nad podwyższony kortyzol - czyli hormon stresu? Niestety podwyższony kortyzol nie zawsze wskazuje na stres organizmu. Może być też przesłanką do sprawdzenia innych chorób, w tym nowotworów.

Kiedy warto zbadać poziom stężenia kortyzolu?

Można to zrobić po prostu przy okresowych badaniach, aby sprawdzić czy wszystko jest w normie. Jednak wskazaniem do badania jest między innymi podejrzenie zespołu Cushinga, który objawiać się może na przykład odkładaniem tkanki tłuszczowej w okolicach twarzy, szyi o tułowia albo też nadciśnieniem, zaburzeniami nastroju, bezsennością czy depresją. Ale wskazaniem do zbadania poziomu kortyzolu są też objawy przypominające objawy nerwicy, zaburzeń pracy nadnerczy, notoryczne osłabienie organizmu czy obniżenie ciśnienia tętniczego.

Co zrobić jeśli kortyzol wyszedł za wysoki?

Skoro kortyzol nazywany jest hormonem stresu oznacza to, że trzeba zrobić co tylko możliwe, aby stres w życiu zredukować, a co za tym idzie obniżyć poziom kortyzolu. Niestety nie zawsze jest to łatwe. Organizm potrzebuje odpoczynku i odpowiedniej ilości snu. Potrzebna jest też choćby lekka aktywność fizyczna, na przykład w formie ćwiczeń relaksacyjnych jak joga. Można też po prostu zapisać się na masaże relaksacyjne czy co jakiś czas wybrać się do SPA.

Jednak na co dzień ważna jest też zbilansowana dieta. Dla osób mających stresujące życie polecana jest dieta śródziemnomorska, ale warto też ograniczyć cukry proste. Bardzo ważne są też witaminy i minerały pochodzenia naturalnego, czyli z żywności. W stanach napięcia warto popijać ziołowe herbaty jak melisa czy lawenda. Dopiero w ostateczności stosuje się leki uspokajające.

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."