Ulotka Zdrowia

Trądzik – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Trądzik – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Trądzik, czyli popularne pryszcze są prawdziwą zmorą osób w okresie dojrzewania. Jednak nie tylko. Pojawiają się na cerze także osób dorosłych. Jest to choroba skóry dotycząca gruczołów łojowych.

Trądzik pojawia się na ciele w momencie powiększania się gruczołów łojowych i nasilonego wydzielania łoju. Następuje nadmierne i zmienione rogowacenie ujścia mieszka włosowego, do którego wnika przewód gruczołu łojowego. W ten sposób powstaje czop rogowy, który wypełnia mieszek włosowy i wypycha go ku górze. Dochodzi w ten sposób do zablokowania wydzielania łoju, w efekcie czego pojawia się woreczek wypełniony tłuszczem, czyli zaskórnik. Dochodzi wtedy do rozmnażania się bakterii, które uwalniają się i rozprzestrzeniają na powierzchni skóry. Wraz ze wzrostem ilości zakażonych komórek, dochodzi do uszkodzenia mieszków włosowych, które blokowane są czopem rogowym. W pewnym momencie ścianki nie wytrzymują nacisku, pękają, a zawartość rozlewa się na otaczającą tkankę. Powstaje ostry stan zapalny, tworzą się krosty.

Etapy rozwoju trądziku pospolitego

Trądzik pospolity rozwija się na dwóch etapach:

  1. Pojawienie się zaskórników, które na skórze mogą utrzymywać się przez lata. Można wyróżnić zaskórniki otwarte i zamknięte. Zaskórniki zamknięte mają zatkane mieszki, a w zaskórnikach otwartych pojawia się czarny punkt, który związany jest z utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego.
  2. Acne papulopustolosa – jest to etap, w którym w zaskórnikach powstały stany zapalne, grudki i krosty. W wyniku ich pękania powstają blizny wklęsłe i wypukłe.

Leczenie trądziku

Terapia leczenia trądziku jest długotrwała. Do dyspozycji jest kilka metod leczenia. Jeżeli przebieg choroby jest łagodny, stosuje się maści punktowe zawierające retinoidy czy kwas azelainowy. Jeżeli trądzik ma duże lub średnie nasilenie, pacjentowi podaje się antybiotyki doustne, najczęściej z grupy tetracyklin. W ciężkich przypadkach stosowane są pochodne witaminy A, która działa na łojotok i powoduje ograniczenie stanu zapalnego.

Przeczytaj więcej: 

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."