Ulotka Zdrowia

Przyczyny chrapania u dorosłych i dzieci

Przyczyny chrapania u dorosłych i dzieci

Chrapanie jest powszechnym problemem wśród wszystkich grup wiekowych i dotyka obu płci, z „naciskiem” na płeć męską. Głośność tego specyficznego brzmienia dochodzi niekiedy do 70 decybeli. Porównywalne natężenie wydobywa się z pracującego traktora lub młota pneumatycznego. Do tego charakterystycznego dźwięku dochodzi podczas snu. Powietrze przepływające przez nos i jamę ustną na skutek drżenia zwiotczałego podniebienia miękkiego, zaczyna wibrować wydając coraz intensywniejsze dźwięki przez osobę śpiącą.

Przyczyny chrapania u osób dorosłych 

  • wiek, starsi ludzie często chrapią z powodu osłabiania mięśni, które postępuje wraz z wiekiem,
  • palenie przyczynia się i powoduje chrapanie, ponieważ dym podrażnia błony śluzowe, w drogach oddechowych, powodując stan zapalny i obrzęk,
  • spożywanie alkoholu przed snem, może przyczynić się do chrapania, ponieważ alkohol rozluźnia mięśnie gardła, powodując niedrożność dróg oddechowych,
  • silne przemęczenie fizyczne lub psychiczne,
  • spowodować chrapanie mogą urazy nosa, powodując odchylenie przegrody,
  • przyrośnięte migdałki podniebienne,
  • polipy nosa, alergie, przeziębienia mogą ograniczyć przepływ powietrza i powodować chrapanie.

Przyczyny chrapania u dzieci 

Dorośli nie są jednymi, którzy chrapią. Dzieci również mogą „cierpieć” z powodu tej niekomfortowej dolegliwości.

Co powoduje chrapanie u dzieci ? W większości przypadków za te niedogodność odpowiedzialne są trzy czynniki. Po pierwsze przeziębienia lub alergie, po drugie nieprawidłowa budowa przegrody nosowej. A trzecim i najważniejszym czynnikiem jest przyrośnięty trzeci migdał. Dlatego jeśli u Twojego dziecka regularnie występuje którykolwiek z wymienionych przypadków koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, który pokieruje Was na konsultacje laryngologiczną, w celu oceny drożności górnych dróg oddechowych.

Skuteczne zabiegi na chrapanie 

Gdy wszystkie inne możliwości leczenia chrapania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, konieczna jest ingerencja chirurgiczna. Najnowocześniejszym zabiegiem jaki stosuje się w celu wyeliminowania przyczyny chrapania jest technika Celon. Zabieg jest mało bolesny i wymaga jedynie znieczulenia miejscowego. Niezwykłość tego zabiegu polega na nakłuciu podniebienia cienką elektrodą bipolarną i pozostawieniu jej na kilka sekund. Uzyskane efekty pacjent widzi już po kilku dniach.

Jakie są skutki chrapania 

Regularne chrapanie niesie za sobą szereg szkodliwych skutków dla zdrowia. Ciągłe zmęczenie, nadciśnienie tętnicze, niedotlenienie serca, bezsenność, rozdrażnienie. Pojawić się mogą też skrócone i płytkie wdechy oraz okresy bezdechów sennych powodujące gorsze dotlenienie organizmu. W konsekwencji niektórych objawów mogą pojawić się kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem czy obniżona wydajność w pracy.

Jak przebiega leczenie chrapania 

Według wielu specjalistów pierwszym krokiem w leczeniu chrapania jest zmiana dotychczasowego stylu życia. A dokładniej wyeliminowanie z niego czynników, które mają bardzo zły wpływ na osobę chrapiącą, na jej samopoczucie i zdrowie. Należą do nich:

Jeżeli przyczyna chrapania nie leży w niezdrowym trybie życia, a spowodowane jest wadami anatomicznymi wówczas pacjent poddany jest bardzo prostemu zabiegowi chirurgicznemu.

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."