Ulotka Zdrowia

Ostropest plamisty - Opinie jak stosować ? właściwości, dawkowanie

Ostropest plamisty - Opinie jak stosować ? właściwości, dawkowanie

    Wątroba jest największym i zarazem jednym z ważniejszych narządów w organizmie. Pracuje stale metabolizując składniki pokarmowe, ale też leki , alkohol i inne szkodliwe związki, Aby usprawnić pracę wątroby i zadbać o jej prawidłowe funkcjonowanie, należy włączyć do diety ostropest plamisty. Roślina pochodzi z południowej Europy, okolic Azji i północnej Afryki. Lecznicze działanie ostropestu znane było już w starożytności.

Ostropest plamisty Składniki lecznicze

   Najważniejsze właściwości lecznicze związane są z obecnością flawonoidów, głównie sylimaryny. Należy ona do flawonoglikanów a jej źródłem są głównie łupiny nasienne ostropestu. Do tej samej grupy związków należą występujące w mniejszej ilości: sylibina, izosylibina, sylikrystyna, sylidianina i taksyfoliny. Inne związki to aminy biogenne jak np. histamina i tyramina, kwasy organiczne, fitosterole, garbniki, witaminy C i K, oraz sole mineralne..

Ostropest plamisty Działanie

   Sylimaryna jest związkiem o szerokim zakresie działania na komórki wątroby,szczególnie w przypadku wystąpienia problemów z jej pracą.Do  uszkodzenia komórek wątroby może dojść w wyniku wirusowego zapalenia typu A, B lub C, a także w zatruciu np. grzybami lub jako efekt choroby alkoholowej. Wątroba może ulegać zwyrodnieniu tłuszczowemu lub jej komórki mogą być zastępowane przez tkankę łączną co określa się jej marskością. Sylimaryna wykazuje pozytywne działanie zwłaszcza w przypadku ostrych lub przewlekłych chorób wątroby. Stabilizuje ona, uszczelnia błony hepatocytów, czyli komórek wątroby, uniemożliwiając w ten sposób wnikanie substancji toksycznych, a pobudza ich regenerację. Sylimaryna obniża ważne dla pracy wątroby parametry, pozwalające określić jej stan, takie jak: ALT, AST, GGT. Związek ten pozwala zregenerować wątrobę nawet w przypadku ciężkich zatruć i chorób.

Ostropest plamisty Sposób użycia i dawkowanie

   Ostropest plamisty można stosować w formie nasion dodawanych do sałatek i innych potraw. Można też, nasiona po zmieleniu zalać gorącą wodą w proporcji 2 łyżeczki na szklankę. Po zaparzeniu wypijać do posiłku, dzieląc na dwie porcje. Warto skorzystać z naturalnych sposobów regeneracji wątroby, przynajmniej 2 razy w roku przez 2 miesiące.

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."