Ulotka Zdrowia

Kwas hialuronowy - Zastosowanie i jak działa ? Czy jest bezpieczny ?

Kwas hialuronowy - Zastosowanie i jak działa ? Czy jest bezpieczny ?

Kwas hialuronowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Nie tylko sprawdza się w zabiegach odmładzających, ale sprawdza się w leczeniu wielu chorób. Popularność kwasu hialuronowego wynika z tego, że występuje on naturalnie w organizmie człowieka. Z tego względu bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne, czasami może powodować ból i zaczerwienie w miejscu wstrzyknięcia. Niestety wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, więc coraz częściej dochodzi do jego uzupełniania za pomocą zastrzyków, tabletek, czy kremów.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetyce i medycynie estetycznej

Kwas hialuronowy jest składnikiem preparatów wykorzystywanych w zabiegach odmładzających. Wstrzykuje się je wgłąb naskórka, aby wypełnić zmarszczki. Preparaty te mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu. Niestety, efekty zabiegów nie są trwałe, ponieważ kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie. Zazwyczaj zabieg trzeba powtarzać co 1-2 razy w roku. Kwas hialuronowy jest również składnikiem wielu kremów odmładzających.

Zastosowanie kwasu hialuronowego w medycynie

Kwas hialuronowy doskonale nadaje się również do leczenia, znajduje zastosowanie okulistyce, ortopedii i ginekologii. Wykorzystuje się podczas zabiegów chirurgicznych oczy typu usuwanie zaćmy czy przeszczep rogówki. Występuje też w składzie preparatów ochronnych wykorzystywanych  trakcie laserowej chirurgii oka oraz w trakcie wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowych. Jest także składnikiem płynów do soczewek kontaktowych oraz kropli do oczu, które łagodzą podrażnienia oka oraz korzystnie wpływają na strukturę filmu łzowego.

Kwas hialuronowy sprawdza się również w leczeniu chorób kości i stawów. Wykorzystuje się do tego wiskosuplementację, czyli zabieg polegający wprowadzaniu kwasu hialuronowego w postaci zastrzyków. Kwas hialuronowy znajduje się też zastosowanie w ginekologii - wspomaga zwalczanie stanu zapalnego, a także przyśpiesza gojenie ran pooperacyjnych na szyjce macicy, sromie i pochwie oraz powstałych w wyniku brachyterapii.

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."