Ulotka Zdrowia

Kozieradka pospolita - Zastosowanie, działanie i dawkowanie

Kozieradka pospolita - Zastosowanie, działanie i dawkowanie

Kozieradka pospolita (łac. Trigonella foenum-graecum ) zwana też koniczyną grecką jest delikatną, jednoroczną rośliną, osiągającą wysokość 30-60 cm. Rośnie na stanowiskach słonecznych, na urodzajnej glebie, w klimacie umiarkowanym.

Kozieradka pospolita właściwości lecznicze

Kozieradka ma coraz szersze zastosowanie lecznicze, uprawia się ją na skalę przemysłową. Wchodzi ona w skład curry i niektórych mieszanek do ryb. Nasiona kozieradki zawierają nie tylko cenne substancje śluzowe, lecz także cukry, witaminy, związki białkowe, sole mineralne żelaza, kremu i selenu, oraz diosgeninę używaną w terapii hormonalnej. Stosowana wewnętrznie kozieradka uważana jest za naturalny afrodyzjak, bowiem podwyższa poziom testosteronu, męskiego hormonu płciowego.Równocześnie przyśpiesza ona spalanie tkanki tłuszczowej i pobudza tworzenie mięśni.

Wpływa też na pracę układu pokarmowego bowiem opóźnia pracę żołądka i zmniejsza wchłanianie węglowodanów. Pobudza ona wydzielanie soków trawiennych, działa żółciopędnie i rozkurczowo. Dzięki takiemu działaniu zmniejsza poziom glukozy we krwi.

Kozieradka także zmniejsza ciśnienie krwi i aktywuje wytwarzanie erytrocytów.. Istotne są jej właściwości wykrztuśne, co pomaga w leczeniu chorób zatok i płuc Zawarte w niej związki łagodzą stany zapalne i różne infekcje. Ma to również znaczenie przy zewnętrznym stosowaniu kozieradki w postaci okładów. Działa ona wówczas przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, łagodzi świąd i pobudza regenerację tkanek.

Kozieradka pospolita Sposób użycia

Kozieradka może być stosowana wewnętrznie lub zewnętrznie w zależności od potrzeb. Wewnętrznie stosuje się odwar sporządzany z 1 lub 2 łyżeczek nasion zalanych gorącą wodą i pozostawionych pod przykryciem ok. 30 min. Odwar przyjmuje się najczęściej przed posiłkiem, bez jakichkolwiek przeciwwskazań, z wyjątkiem ciąży i karmienia piersią. Zewnętrznie do okładów na skórę należy nasiona kozieradki rozdrobnić i w proporcji 25 g na pół szklanki wody gotować 5 minut. Jeszcze ciepłą papkę nanosić na gazę i przykładać na chore miejsca na skórze 2-3 razy dziennie. Należy zachować ostrożność bo mogą wystąpić reakcje skórne w miejscu kontaktu.

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."