Ulotka Zdrowia

Jak wyleczyć pajączki na nogach ? Leczenie pajączków na nogach

Jak wyleczyć pajączki na nogach ? Leczenie pajączków na nogach

Rozszerzone naczynka na nogach mogą mieć różną formę. Pierwsze z nich nazywane pajączkami to znane pod nazwą teleangiektazje, rozszerzone do średnicy mniej więcej milimetra naczynka włosowate, które ulokowane są tuż pod skórą. Ich nazwa pochodzi od ich wyglądu, ponieważ kształtem przypominają odnóża pająka. Najczęściej są barwy niebiesko sinej lub brunatno czerwonej, są delikatne i niewyczuwalne pod palcami.

Drugi rodzaj zmian to żyły siatkowate, które pod wpływem różnorakich czynników ulegają rozszerzeniu, tworząc pod skórą dobrze widoczną siatkę, w kolorze niebieskim. Pojawiają się one zarówno na udach, jak i na łydkach. Nie są groźne, jednak ich pojawienie się może poprzedzać wystąpienie niewydolności żylnej kończyn dolnych.

Przyczyny powstawania pajączków na nogach 

Przyczyny powstawania obu zmian są bardzo różne i niezależne od wieku. Na pewno występują czynniki zwiększające ryzyko powstawania pajączków i siateczek na nogach. Są to predyspozycje genetyczne do występowania chorób żył, nadwaga i otyłość, niska aktywność fizyczna, wysoka temperatura, czy to podczas nasłoneczniania, czy podczas korzystania z sauny, a także wiek dojrzały. Przyjmowanie hormonów, także predysponuje do powstawania zmian w obrębie układu żylnego. Tak, więc problem ten dotyczyć będzie szerokiego grona kobiet od wieku dojrzewania, okres ciąży, na okresie menopauzy kończąc.

Metody leczenia pajączków na nogach 

Istnieje, co najmniej kilka metod, za pomocą których możemy pobyć się problemu z popękanymi i rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Wybór metody zależy od rodzaju, ilości oraz stopnia zaawansowania zmian. Najpopularniejszą metodą likwidacji pajączków jest skleroterapia, podczas której lekarz wstrzykuje substancje, które powodują zarastanie naczynka. Jeżeli mamy do czynienia z pojedynczą zmianą, wówczas wystarczy pojedynczy zabieg. Przy rozległych zmianach zabieg trzeba powtarzać kilkakrotnie.

Odmianą skleroterapii jest tzw. skleroterapia piankowa Tessariego, polegająca na wstrzyknięciu do wnętrza naczynka spienionego leku. Zamyka on przepływ krwi, powodując zanikanie zmian. Niekiedy do likwidowania pajączków oraz siateczek wykorzystuje się laser, którego światło niszczy ścianki naczynek od środka. Kolejną metodą likwidacji pajączków na nogach jest zabieg elektrokoagulacji, podczas którego wykorzystywany jest prąd, który ścina białko w ścianach naczyń krwionośnych. Następnie zostaje ono wchłonięte przez układ limfatyczny i wydalone.

Zabiegi i suplementy usuwające pajączki na nogach 

Zabieg likwiduje problem, jednak nie usuwa przyczyny powstawania pajączków. Aby nie dopuścić do nawrotów, warto profilaktycznie przyjmować preparaty zawierające rutynę lub wyciąg z kasztanowca. Preparaty te wpływają wzmacniająco na ściany naczyń włosowatych, zmniejszając ich kruchość i podatność na pękanie.

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."