Ulotka Zdrowia

Ibuprofen - właściwości, prawidłowe dawkowanie, przeciwwskazania

Ibuprofen - właściwości, prawidłowe dawkowanie, przeciwwskazania

  Ibuprofen to substancja, która jest składnikiem większości leków dostępnych bez recepty. Należy ona do grupy niestereoidowych leków przeciwzapalnych i wykazuje zbawienny wpływ na stany zapalne, gorączkowe oraz przewlekły, ostry ból. Ponadto hamuje agregację płytek krwi i syntezę prostaglandyn- przekaźników zajmujących się przenoszeniem bodźców bólowych i przyczyniających się do nadmiernego wzrostu temperatury ciała oraz powstawania obrzęków.

   Leków zawierających ibuprofen używa się w przypadku:

  • gorączki,
  • łagodnych objawów przeziębienia i grypy,
  • łamiącego bólu w kościach,
  • innego rodzaju bólu w różnych częściach ciała,
  • choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • przewlekłego zapalenia wielostawowego,
  • zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa,
  • reumatoidalnego zapalenia stawów.

Ibuprofen dawkowanie 

   Warto jednak pamiętać, że ibuprofen pomimo swojej dostępności i w miarę łagodnego działania, powinien być odpowiednio dawkowany. U dzieci od 3. miesiąca aż do 6. roku życia zalecane są dawki nie większe niż 20-30 mg/kg masy ciała/ dobę w podzielonych odpowiednio ilościach. U dorosłych i dzieci powyżej lat 12 ibuprofen stosuje się w doraźnym leczeniu i w dawce nie większej niż 1-2 tabletki w odstępie czasu równym przynajmniej 4 godziny. Zażywanie tego lekarstwa jest dozwolone wyłącznie po spożyciu posiłku. Nie należy podawać dawki przekraczającej 6 tabletek na dobę.

   Leki, które w swoim składzie posiadają ibuprofen, zaczynają działać dopiero po 30 minutach zaraz po podaniu. Ich efekty są szybciej widoczne, jeśli zażyjemy go w postaci zawiesiny bądź żelowych kapsułek, które zawierają lek w postaci płynnej (szybciej się wchłania). Pokarm opóźnia wchłanianie substancji, a działanie leku po posiłku utrzymuje się zazwyczaj przez 4-6 godzin od podania.

Przeciwwskazania zażywania leków, w których znajduje się ibuprofen 

   Ibuprofenu nie powinno się podawać osobom, które cierpią na dolegliwości związane z układem pokarmowym, układem krwionośnym oraz oddechowym, czy też borykające się z uczuleniem.

   Trzeba również wiedzieć, że tak jak każdy lek może wywołać on nieprzyjemne skutki uboczne, do których zalicza się niestrawność, wymioty, wysypkę, brak łaknienia, obrzęki, zaburzenia rytmu serca oraz inne daleko idące konsekwencje. Dlatego też przed każdym zakupem należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z farmaceutą.

 

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."