Ulotka Zdrowia

Hormon wzrostu dla dzieci normy, dawkowanie, skutki uboczne

Hormon wzrostu dla dzieci normy, dawkowanie, skutki uboczne

Hormon wzrostu (GH) jest hormonem polipeptydowym produkowanym przez komórki przedniego płata przysadki mózgowej. Jego wydzielanie odbywa się etapami, a częstotliwość i intensywność produkowania jest zależna od wieku i płci. Na pytanie, jak działa hormon wzrostu, należy odpowiedzieć, że głównym działaniem tego hormonu, jest pobudzanie przyrostu masy ciała i wzrostu dziecka, będące wynikiem stymulacji w chrząstkach wzrostowych kości. Hormon wzrostu wpływa także na gospodarkę węglowodanową.

Złą reputację hormon wzrostu zyskał, dzięki sportowcom, którzy nadużywali go w poszukiwaniu lepszych wyników oraz sławy. Jednakże dziesiątki tysięcy dzieci, których wzrost i rozwój są ograniczone z powodu niedoboru hormonu wzrostu, potrzebują tego hormonu jako lekarstwo na chorobę taką jak np. niedoczynność przysadki mózgowej, czyli karłowatość o podłożu endokrynologicznym. Przykładowo na chorobę, której wynikiem był obniżony poziom hormonu wzrostu cierpiał młodociany Lionel Messi i tylko dzięki odpowiedniej terapii, mógł się on normalnie rozwinąć. Mimo więc, że leczenie hormonalnie dzieci jest nadal bardzo kontrowersyjne, terapia jest wyraźnie wskazana u osób z rozpoznanym niedoborem hormonu wzrostu, co ma korzystne skutki zdrowotne związane nie tylko ze stymulacją wzrostu. 

Hormon wzrostu dla dzieci

Teoretycznie łatwo zauważyć pojawienie się choroby spowodowanej niedoborem hormonu wzrostu, niski wzrost dziecka, w porównaniu do rówieśników, można przecież łatwo zaobserwować. W praktyce jednak, nawet w pełni zdrowe dzieci mogą się znacznie różnić wzrostem. Wynika, to z tego, że każde dziecko ma inaczej rozłożone tempo rozwoju a i wzrost jest cechą dość zróżnicowaną w populacji ludzkiej (na ogół wynika to z naturalnych predyspozycji genetycznych, a nie zaś z powodu choroby).

W ciągu pierwszego roku życia dziecko rośnie przeciętnie o około 21 cm. W drugim roku życia nadal rośnie sporo bo o mniej więcej 10 cm. Następnie tempo wzrostu maleje, aż do chwili wkroczenia w okres dojrzewania, kiedy to dziecko powinno rosnąć dość szybko. Warto dodać, że są także drugoplanowe czynniki, które jednak także mogą mieć wpływ na tempo wzrostu dziecka. Do tych czynników zalicza się przebieg ciązy (o ile to, że palenie przez nastolatka może zaburzyć jego wzrost jest mitem, o tyle palenie i picie alkoholu przez matkę w czasie ciąży, może mieć negatywny wpływ na wzrost dziecka), dieta (skrajnie niedożywione dzieci mogą doświadczyć znacznego zaburzenia procesu wzrostu). Ponadto takie czynniki jak ilość i jakość snu, brak stresu, aktywność fizyczna sprzyjają prawidłowemu rozwojowi.

Dzieci, które mają niedobór hormonu wzrostu, zwykle gromadzą spore ilości tkanki tłuszczowej, zwłaszcza wokół brzucha i posiadają bardziej kruche kości i nieprawidłowo małą masę mięśniową. Leczenie odwraca te efekty, poprzez zwiększenie gęstości kości i poprawą masy mięśniowej w ramionach, nogach i tułowiu. Hormon wzrostu powinien być podawany w odpowiedniej dawce i przez długi okres czasu. Lekarzem, który może stwierdzić niedobór tego hormonu jest Endokrynolog.

Hormon wzrostu dawkowanie

Dawkę hormonu wzrostu ustala wyłącznie lekarz, po przeprowadzeniu specjalistycznych badań. Preparat leczniczy (będący laboratoryjnym, syntetycznym środkiem) jest zaś podawany poprzez wstrzyknięcia. Najczęściej aplikuje się go wieczorem, bezpośrednio przed zaśnięciem, bowiem w ten sposób imitowany jest naturalny proces wydzielania hormonu przez przysadkę mózgową.

Hormon wzrostu u dzieci normy

Jednym z podstawowych badań jakie zleci endokrynolog jest kilkukrotne badanie krwi pobranej np. z żyły łokciowej dziecka, w celu poznania stężenia hormonu wzrostu. Norma stężenia tego hormonu u noworodków i dzieci wynosi 10-30 µg/l. Jednakże, interpretację wyników badań należy zawsze zostawić lekarzowi. Na poziom hormonu wzrostu we krwi wpływ mają takie czynniki jak płeć, wiek, a nawet rodzaj i sposób wykonywania badania.

Leczenie hormonem wzrostu skutki uboczne

Zażywanie hormonu wzrostu, tak jak każdego innego preparatu medycznego może wywoływać skutki uboczne. Wbrew pozorom terapia tym horomonem jest zwykle dobrze tolerowana przez pacjenta i nie przynosi poważnych skutków ubocznym. By jednak tak się stało terapia musi być prowadzona pod nadzorem lekarza. Do skutków ubocznych stosowania preparatów z hormonem wzrostu zalicza się:

  • Obrzęki (związane z zatrzymaniem sodu i wody w organizmie), wysypki skórne, zaniki tkanki tłuszczowej
  • Niedoczynność tarczycy (np. typu przejściowego)
  • Hiperglikemia (podwyższone stężenie glukozy we krwi)
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Bóle stawów,
  • Powiększenie narządów wewnętrznych.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości oraz pytań, czy dany objaw może być skutkiem leczenia, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Hormon wzrostu cena zastrzyków

Hormon wzrostu podaje się często przez kilka lat, a jest to dość drogi specyfik. W Polsce lek ten jest refundowany w kilku chorobach ( somatotropinowa niedoczynność przysadki, zespół Turnera, zespół Prader-Willego, przewlekła niewydolnością nerek) i jest oczywiście wydawany tylko i wyłącznie na specjalistyczną receptę. Faktyczny koszt kuracji hormonem wzrostu jest zależny od wielkości dawki przepisanej przez lekarza.

 

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."