Ulotka Zdrowia

GABA - jakie działanie, w czym pomaga, skutki uboczne?

GABA - jakie działanie, w czym pomaga, skutki uboczne?

Większość suplementów diety posiada określone właściwości, które są skierowane wobec wskazanych obszarów w organizmie. Wyobraźmy sobie jednak specyfik, który łączy szereg atrybutów korzystnie wpływających zarówno na budowę mięśni, jak i na układ nerwowy- ułatwia zasypianie, likwiduje stany napięcia, a także ataki paniki oraz stany lękowe.

W czym pomaga nam stosowanie suplementu z GABĄ ?

GABA to inaczej kwas gamma-aminomasłowy, który nie posiada w swojej strukturze białek. Jest bardzo istotnym neuroprzekaźnikiem, pomagającym w zrelaksowaniu się oraz przy regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym. Udowodniono, że w mniejszych dawkach jest też świetnym specyfikiem prowadzącym do przyspieszonego przyrostu tkanki mięśniowej.

Bardzo ważną cechą suplementu jest również zbawienne działanie na skurcze mięśni, brak koncentracji, słabe funkcjonowanie układu odpornościowego, podwyższone ciśnienie krwi, brak apetytu i utrudnioną produkcję kolagenu.

GABA jakie działanie i dawkowanie ?

Trzeba jednak pamiętać, że GABA działa we właściwy sposób jedynie przy zażywaniu odpowiednich dawek. Na początku suplementacji zalecane jest przyjmowanie 1-2 g dziennie. Jeśli po paru minutach nie zauważymy wyraźnych efektów, możemy przy następnym dawkowaniu zwiększyć porcję o 50%. Optymalna ilość, do której należy dążyć to 2-3 g, przy jednoczesnym zaznaczeniu, że nie można jej przekraczać, gdyż stwarza to ryzyko uzależnienia. Najlepiej zażywać specyfik tuż przed zaśnięciem i tylko na pusty żołądek. Bardzo ważne jest, by nie przyjmować go bezpośrednio przed treningiem- rozluźnia on mięśnie szkieletowe, przez co nie będą w stanie znieść obciążeń nakładanych na nie podczas intensywnego wysiłku.

Skutki uboczne przy stosowaniu suplementów posiadających w składzie GABĘ 

Tak jak każdy suplement diety, GABA może wywołać nieprzyjemne skutki uboczne. Należą do nich: mrowienie twarzy, szyi i kończyn, spłycenie oddechu (co może być dostrzegane szczególnie przy przyjmowaniu pierwszych dawek), a także uzależnienie fizyczne, czy psychiczne (zwłaszcza przy łączeniu specyfiku z alkoholem, bądź spożywanie bardzo dużych dawek, znacznie przekraczających zalecaną ilość).

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."