Ulotka Zdrowia

Czy pokrzywa indyjska naprawdę pomaga w odchudzaniu ?

Czy pokrzywa indyjska naprawdę pomaga w odchudzaniu ?

Pokrzywa indyjska jest tropikalną rośliną, w której korzeniu znajduje się forskolina. Jest to substancja o właściwościach leczniczych. Przyjmowanie tej substancji w postaci kapsułek lub proszku może spotęgować efekt odchudzający. Forskolina może zapobiec pojawieniu się efektu jojo, który dotyka bardzo często osoby, które odchudzają się, a następnie wracają do starych nawyków żywieniowych. Ale to nie jedyne właściwości tej substancji. W tradycyjnej indyjskiej medycynie, forskolina polecana była chorującym na serce i bolesne skurcze. Obecnie wykorzystywana jest również w terapii astmy, nadciśnienia, jaskry, alergii, egzemy, łuszczycy, bolesnych miesiączek oraz bezsenności. Jako suplement występuje jednak jako środek odchudzający.

Działanie pokrzywy indyjskiej w odchudzaniu 

Forskolina nasila lipolizę, czyli proces rozpadu tkanki tłuszczowej i hamuje syntezę lipidów w komórkach tkanki tłuszczowej. W ten sposób stymuluje ona organizm do wykorzystywania tkanki tłuszczowej jako podstawowego źródła energii. Okazuje się więc, że pokrzywa indyjska jest w stanie wspomóc proces odchudzania w bardzo efektywny sposób. Badania potwierdzające skuteczność forskoliny zostały przeprowadzone na grupie kobiet z umiarkowaną nadwagą. Przyjmowały one 250 mg forskoliny dwa razy dziennie przez 12 tygodni. Nie tylko schudły, ale także nie przybrały ponownie na wadze. Nie pojawiły się u nich żadne skutki uboczne towarzyszące procesowi odchudzania, takie jak obniżone enzymy mięśniowe i wątrobowe, elektrolity, białe i czerwone krwinki, hormony i ciśnienie tętnicze.

Przeciwwskazania dla odchudzających się pokrzywą indyjską 

Preparaty na bazie forskoliny nie mogą być stosowane przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Mogą zahamować rozwój płodu. Osoby cierpiące na choroby układu krążenia przed zastosowaniem kapsułek z forskoliną powinny skontaktować się z lekarzem. Zawarte w tej substancji składniki mogą podnosić ciśnienie krwi i wchodzić w interakcję z lekami stosowanymi do walki z nadciśnieniem i chorobami serca. Kapsułki nie powinny być również stosowane przez osoby z problemami z krzepliwością krwi, ponieważ forskolina zwiększa ryzyko krwotoków.

Postać pokrzywy indyjskiej Pokrzywa indyjska dostępna jest w postaci kapsułek i sproszkowanego ekstraktu. Zawiera wyciągi z korzenia rośliny. Produkty tego typu dostępne są w sklepach zielarskich, także tych działających w internecie.

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."