Ulotka Zdrowia

Cytrulina - właściwości i działanie oraz dawkowanie

Cytrulina - właściwości i działanie oraz dawkowanie

Cytrulina jest popularnym składnikiem suplementów diety z grupy „no-boosterów”, czyli preparatów, które zwiększają produkcję tlenku azotu. Substancja ta posiada szereg ciekawych właściwości, którym warto przyjrzeć się z bliska.

Cytrulina jest aminokwasem, który nie buduje białek ustrojowych. Nie jest to jednak jedyny taki aminokwas.

Do tej grupy można również zaliczyć:

  • beta-alaninę, 
  • taurynę, 
  • ornitynę,
  • kwas d-asparaginowy.

Cytrulina właściwości 

Ma jednak szereg innych właściwości. M.in. uczestnicząc w cyklu mocznikowym i tym samym wpływając na proces neutralizacji toksycznego amoniaku uwalnianego podczas metabolizmu innych aminokwasów.

Trzeba również podkreślić, że zwiększona ilość cytruliny w organizmie może wywołać zmniejszenie rozbudowy tkanki mięśniowej. Okazuje się więc, że składnik ten ma również właściwości antykataboliczne. Taki składnik jest więc również bardzo często dodawany do suplementów diety przeznaczony dla osób będących na redukcji tkanki tłuszczowej. Dzięki stosowaniu takiego preparatu, można będzie zmniejszyć masę mięśniową.

Cytrulina - pomaga zwiększyć wydolność 

Cytrulina pomaga również zwiększyć wydolność organizmu. W badaniach prowadzonych z udziałem sportowców jabłczan cytruliny, podawany w dawce równej 6 gramów na dobę, wyraźnie poprawiał zdolności wysiłkowe. Składnik ten posiada również zdolność do zmniejszania uczucia zmęczenia i znużenia. Pozwala na kontynuowanie podejmowanego wysiłku bez większych problemów, co dla sportowców nie jest bez znaczenia.

Suplementy z dodatkiem cytruliny pozytywnie wpływają także na równowagę kwasowo-zasadową. Przyjmowanie jabłczanu cytruliny korzystnie oddziałuje na wychwyt zwrotny wodorowęglanów przez nerki. Dzięki temu, że dochodzi do poprawy równowagi klasowo-zasadowej, wiele zyskuje na tym nasz organizm.

Przede wszystkim pojawia się:

  • zmniejszenie katabolizmu,
  • poprawa wydolności,
  • zmniejszenie zmęczenia.

Pozytywny wpływ na równowagę kwasowo-zasadową może być szczególnie istotny dla sportowców dyscyplin, gdzie w trakcie wysiłku przeważają przemiany glikolityczno-mleczanowe. Środek ten powinni więc stosować na przykład wioślarze.

* "Jakakolwiek z Usług na portalu Ulotkazdrowia.pl nie może być traktowana jako substytut wizyty u lekarza ani w aptece. Zamieszczone informacje nie mogą stanowić podstawy do przeprowadzenia samodiagnozy, leczenia ani podejmowania jakichkolwiek działań związanych ze zdrowiem człowieka, w tym z zastosowaniem bądź niezastosowaniem jakiegokolwiek Leku bądź innego środka. Wskazówki uzyskane przez Użytkownika w ramach Usług mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania jakichkolwiek działań o charakterze zdrowotnym, w szczególności zmiany terapii czy stosowanych Leków."